homeo náspořádámeodkazytréninkyareál pevných kontrolarchivfoto ›

ČSOS na Twitteru


Prezentace orientačního běhu (OB)

V orientačním běhu jde o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trase s jedinou povolenou pomůckou – buzolou.

Převážná většina závodů se koná v lese, ale i v parku nebo na sídlišti. Tempo a trasu ke kontrolnímu bodu si podle mapy určuje každý sám. Na kontrolách je pouze červenobílý lampion a krabička. V té si závodník dotykem zaznamená svoji přítomnost do čipu. Čip si nese s sebou na prstu. K výbavě závodníka ještě patří piktogramový popis umístění kontrol. Na mapě je trať vyznačena červenou čárou, start trojúhelníčkem, kontroly jednoduchým kolečkem, cíl dvojitým kolečkem. Kontroly jsou očíslovány.

V Mariánských Lázních se můžete orientačnímu běhu věnovat v MariánskoLázeňském Orientačním Klubu MLOK.

Veškeré informace na http://mlok.wz.cz/.

Trénujeme dvakrát týdně a od dubna do října jezdíme téměř každý víkend na závody. Zdá se to být hodně, ale není to povinné a nás to v lese baví.

Pro první seznámení není rozhodně nutný (ba ani vhodný) běh.

Připravili jsme ukázkovou trať se startem a cílem u informační tabule pro venkovní posilovnu před tribunou (GPS: 49°57'16.341"N, 12°42'13.663"E) .

Všechny kontroly jsou umístěny pouze uvnitř oploceného areálu TJ Lokomotiva Mariánské Lázně. Jedná se o seznámení s OB, takže průchod kontrolou si můžete označit do políčka v mapě, kleštičkami připevněnými na stojanu, tak jak tomu bývalo dříve, a čas si měří každý sám. Mapa, která zůstane vaším majetkem, je k dispozici za 20,- Kč v Hospůdce pod tribunou. Pro ty, kteří nemají v ruce mapu, je na stojanu připevněna i mapka (výjimečně – prosím ponechat na místě!) se zakresleným postupem na další kontrolu. Postup si ovšem musí každý zapamatovat. Běžně používaný látkový lampion je zde pouze nakreslen na stojanu.